Na jakim materiale grawerowanie laserowe będzie najefektowniejsze?
Odkąd w latach 60 XX wieku opracowano technologię laserową zainteresowanie jej zastosowaniem nie słabnie. Ta unikalna metoda działania na materiały i powierzchnie silnie skupionym, wzmocnionym światłem znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiego życia - od przemysłu po medycynę. Powodując miejscowe spalenie, stopienie lub odparowanie obrabianego materiału wiązka laserowa może wykonywać różne operacje. My stosujemy ją do grawerowania - wykonujemy trwałe i estetyczne napisy i grafiki na materiale własnym lub dostarczonym przez klienta.
Jeśli grawer laserowy, to na czym?
Istnieje wiele materiałów na których grawerowanie laserowe da się wykonać i będzie ono wyglądać szczególnie efektownie. Wykonana grafika prezentować się będzie estetycznie i elegancko, a nawet najmniejsze detale będą dawać efekt niezwykle starannego wykończenia. Poniżej lista najbardziej polecanych spośród nich.
Metale
Zarówno miękkie jak i twarde takie jak aluminium zwykłe lub anodyzowane, metale szlachetne i malowane, chrom, stal nierdzewna, mosiądz, miedź, tytan, jak również folie metalowe o grubości do 0,5 mm. Dzięki zastosowaniu lasera CO2 można wykonywać na nich napisy, logotypy, nanosić numery seryjne czy też wybraną przez klienta grafikę. Z powierzchni metalu usuwana jest warstwa o żądanej wysokości a operowanie na niej laserem wywołuje zmianę koloru o różnej intensywności. Spowodowana jest ona przez powstający w procesie grawerowania tlenek metalu lub rdzę, które usunąć następnie trzeba poprzez czyszczenie i polerowanie. Metale twarde nadają się również do tzw. grawerowania głębokiego. W procesie tym stosuje się większą ilość przejść wiązki laserowej niż w grawerowaniu powierzchniowym, dzięki czemu efekt jest bardziej trójwymiarowy. Różnego rodzaju tabliczki metalowe od tych na drzwi po tabliczki znamionowe na maszynach i urządzeniach są ważną częścią realizowanych przez nas zleceń.
Tworzywa sztuczne
Tutaj naprawdę nie sposób wymienić, co do grawerowania się nie nadaje. My wykonujemy grawer na akrylu, gumie, poliamidzie, poliwęglanie, polietylenie, poliestrze, polipropylenie, polistyrenie, poliuretanie, piance (oprócz PCW) i gumie. Do grawerowania nadają się również tworzywa specjalistyczne jak kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy, politereftalan butylenu, politereftalan etylenu czy polisulfid fenylenu. Ponieważ tworzywa sztuczne mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, grawerowanie na nich jest dużą częścią naszych zleceń. Grawerujemy i obudowy długopisów, i dywaniki gumowe. Materiały te nie wymagają żadnego przygotowania wstępnego, dzięki czemu proces grawerowania jest szybki i ekonomiczny. W krótkim czasie wykonać można duże serie. Obrabiany laserem plastik czy guma mają gładkie, równe powierzchnie, ponieważ wiązka laserowa topi powstające w czasie grawerowania zadziory, dzięki czemu dodatkowy proces oczyszczania jest już niepotrzebny.
Materiały kruche
Takie jak szkło, w tym lustra, czy ceramika - na ich powierzchni uzyskać można szczególnie piękne efekty wykorzystując efekt matowienia. Nadmienić należy, że grawerujemy nie tylko powierzchnie płaskie, ale również wykonane ze szkła kieliszki, szklanki czy kufle. Niezależnie czy klient zamawia prosty wzór, czy skomplikowane ornamenty, wiązka laserowa poradzi sobie z każdym, nawet najbardziej skomplikowanym zamówieniem. W procesie grawerowania naczyń stosowana jest przystawka obrotowa, dzięki temu wykonywane jest ono szybko i wygodnie. Grawerowane szkło zastosować można zarówno w budownictwie, jak i w aranżacji wnętrz. Coraz popularniejsze są też upominki szklane, na których grawerujemy np. daty ważnych uroczystości. Wręczane ich uczestnikom są trwałą i cieszącą oko pamiątką.
Drewno i materiały sztuczne
Zastosowanie grawerowania jest tak powszechne jak występowanie w przyrodzie tego materiału. Ze względu na to, że drewno jest wyjątkowo przyjaznym do grawerowania, miękkim materiałem, wypalane w nim kształty mogą mieć głębokość do 20 mm. Grawerować można zarówno drewno lite, jak i fornirowane. Pokrywamy grawerem także sklejkę, korek czy płyty MDF.
Materiały sztuczne świetnie nadają się do grawerowania laserem, ponieważ wiązka światła topi ich brzegi, dzięki czemu uzyskujemy efekt miękkości i obłości.
Papier i tektura
Mimo że są materiałami łatwopalnymi, również pozwolą ozdobić się grawerem laserowym. Opakowania, wizytówki, zaproszenia wykonane w technice grawerowania laserowego są niezwykle eleganckie i pięknie wykończone. Technologia laserowa pozwala również perforować i rowkować ten materiał dając prawdziwy efekt wow! Dzięki powstawaniu precyzyjnych krawędzi tworzony jest niezwykle delikatny wzór, który nie niszczy cienkiej papierowej podstawy.
Kamień
Grawerowanie na kamieniu powoduje jego zmatowienie i w ten sposób uzyskuje się napisy czy grafikę. Ponieważ operacja ta odbywa się bezdotykowo, nie następuje więc zużycie narzędzi w kontakcie z tym niezwykle twardym materiałem. Laser usuwa bardzo niewielką ilość materiału, dzięki czemu proces nie generuje prawie wcale odpadu, jak to miałoby miejsce w przypadku kucia czy żłobienia. Przy czym proces grawerowania jest tak precyzyjny, że w kamieniu powstać mogą np. odwzorowania zdjęć. Nie kojarzy Wam się to ze studiem fotograficznym Freda Flinstona? Bo nam tak. Tyle że on zamiast lasera używał dłuta.
Czy jest coś, czego nie da się grawerować laserowo?
Z niechęcią przyznajemy, że tak... Przede wszystkim żywice epoksydowe lub fenolowe, popularne PCV, teflon, włókna węglowe, każdy materiał zawierający halogeny oraz sztuczna skóra z zawartością chromu (VI). Grawerowania w tych materiałach zlecić nam Państwo nie możecie. Na szczęście nie ją one jakoś specjalnie popularne do produkcji wyrobów na których umieszcza się grawer. Ich obróbka laserem prowadzi do powstawania toksycznych gazów, oraz pyłów, które mogłyby uszkodzić maszynę.
Zalety grawerowania laserowego.
Jest ich naprawdę niezliczenie wiele, ale gdybyśmy mieli wymienić te najważniejsze to padłyby te 3 słowa: szybko, trwale, precyzyjnie. Jeśli dodamy do tego, że maszyny do grawerowania laserowego sterowane są komputerem, co stwarza możliwość cyfrowego projektowania grafiki i wykonania jej z dbałością o każdy szczegół, to praktycznie proces ten nie ma żadnej konkurencji na polu znakowania czy zdobienia oprócz ręki człowieka.