Spis treści
– Czym jest grawerowanie?
-O czym pamiętać podczas grawerowania?
– Grawerowanie metalu — jak wygląda ten proces?
– W jakim celu znakujemy metal?
Grawerowanie jest chętnie i często wykorzystywane do estetycznego znakowania rozmaitych przedmiotów i materiałów. Najczęściej pełni rolę identyfikacji i personalizacji. Z grawerowania korzysta sporo rozmaitych marek i przedsiębiorstw. Nie brakuje go w przemyśle i reklamie. Jak powinno przebiegać profesjonalne grawerowanie? Na czym polega grawerowanie dokładnie i o czym trzeba pamiętać podczas grawerowania?
Czym jest grawerowanie?
Grawerowanie jest procesem znakowania. Przebieg grawerowania nie jest jednoznaczny. Będzie się różnił w zależności od tego, jaką metodę obierze konkretna marka czy osoba. Można wymienić grawerowanie maszynowe, mechaniczne oraz chemiczne.
Szczególnym typem grawerowania jest grawerowanie laserowe. Jest to jedna z najnowocześniejszych technik, która świetnie oddziałuje na zewnętrzną powierzchnię materiału lub też na głębokie warstwy. Laser, choć wytwarza sporą ilość ciepła, nie zabiera więcej materiału, niż jest to konieczne. Grawerowanie laserowe pozostawia po sobie efekt doskonałej jakości. Co ciekawe, na rynku istnieją różnego typu lasery. Dzięki nim można naznaczać rozmaite materiały, w tym tworzywa sztuczne, metale, drewno, laminaty, szkło czy materiały skóropodobne. Jeżeli interesuje Cię grawerowanie i chcesz poznać materiały do grawerowania laserowego sprawdź nasz inny artykuł.
O czym pamiętać podczas grawerowania?
Trzeba pamiętać, że uzyskanie odpowiedniego efektu będzie zależało od doboru metody. To, jaką metodą należy się posłużyć, zależy z kolei od materiału, na którym potrzebny jest grawer. Warto proces grawerowania powierzyć w ręce profesjonalistów, którzy znają się na tym najlepiej, ponieważ mają za sobą wiele lat doświadczenia oraz tysiące wygrawerowanych znaków, rysunków czy napisów.
Grawerowanie metalu — jak wygląda ten proces?
Grawerowanie metalu to bardzo popularna metoda jego znakowania. Metal to substancja złożona, która cechuje się rewelacyjnym przewodnictwem cieplnym i elektrycznym, a ponadto składa się z rozmaitych stopów i pierwiastków chemicznych. Decydując się na grawerowanie w metalu, najlepiej dokonać wyboru metody pod względem materiału, na którym ma pojawić się grawerunek.
Grawerować można:
- metale hartowane,
- stal nierdzewną,
- metale szlachetne,
- aluminium,
- aluminium anodowane,
- metale powlekane,
- miedź,
- mosiądz,
- węgliki,
- stal stopową,
- tytan i stopy tytanu.
W jakim celu znakujemy metal?
Zastanawiasz się, po co znakuje się metale? Grawerowanie stosuje się w różnych celach. Służy do nanoszenia logo, tekstu, zdjęć, kodów 2D, liczb i wielu innych informacji. Grawerowanie na metalach stosuje się w energetyce, medycynie, lotnictwie czy jubilerstwie. Warto zdawać sobie sprawę, że to tylko niektóre branże, w których grawerowanie jest na porządku dziennym.
Laserowe grawerowanie bądź laserowe znakowanie produktów nie wymaga żadnej obróbki wstępnej i odbywa się praktycznie bezdotykowo. W efekcie otrzymuje się odporne, trwałe i kontrastowe znakowanie w doskonałej, bardzo wysokiej rozdzielczości. Obróbka nie powoduje również uszkodzenia metalu, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo profesjonalnie.
Grawerowanie mechaniczne nieco skryło się za laserowym, jednak nadal jest chętnie wykorzystywane. Grawerki mechaniczne odcinają metal za pomocą obrotowego frezu, kształtem bardzo przypominającego wiertło. Rozwiązanie to chętnie stosowane jest w różnych branżach, w tym w jubilerstwie czy w produkcji samochodów.
Znakowanie metodą żłobiącą lub mikroudarową odbywa się przy użyciu rylca z węglika wolframu. Styka się z powierzchnią i w odpowiedni sposób odkształca materiał. Powstają malutkie zagłębienia w kształcie kropki. Każde uderzenie sprawia, że wzór się powiększa, kropki zostają połączone, a na metalu powstaje ostateczny wzór.
Grawerowanie to metoda znakowania dająca szerokie możliwości. Tak naprawdę każdy z nas spotkał się kiedyś z choćby jedną rzeczą, która była poddana grawerowaniu. Obrączki, pierścionki, naszyjniki, noże kuchenne i wiele innych metalowych przedmiotów posiada grawer, nawet bardzo malutki z oznaczeniem próby złota, srebra, nazwą marki lub logo.