Frezowanie drewna — na czym polega i jakie efekty można uzyskać?

Spis treści

– Czym jest frezowanie?
– Jak działa frezarka do pracy w drewnie i jakie typy frezarek wyróżniamy?
– Rodzaje frezów — sprawdź, w czym można wybierać!
– Jak wygląda frezowanie w drewnie i jakie efekty można uzyskać?

Frezowanie w drewnie jest bardzo popularnym zajęciem. Wiele osób przeradza swoje hobby w sposób na zarobek i pracę. Takie działania mogą dać niesamowite efekty, a frezowaniem, początkowo hobbystycznym, może zająć się tak naprawdę każda osoba, nawet ta bez jakiegokolwiek doświadczenia. Warto więc zajrzeć do poniższego artykułu, aby dowiedzieć się, czym w ogóle jest frezowanie, jakie daje efekty oraz w jakie narzędzia warto się wyposażyć, aby miało to ręce i nogi!

Frezowanie jest typem obróbki wiórowej. Proces ten polega na usuwaniu kolejnych warstw materiału. Zazwyczaj usuwanie trwa do momentu, aż przedmiot nie uzyska oczekiwanej przez operatora geometrii. Frezowanie, inaczej nazywane również skrawaniem, wykorzystywane jest w obróbce metalu, ale też drewna. Charakterystyczną cechą narzędzi służących do skrawania jest ich ogromna liczba, a także królująca geometria ostrzy. Każde dobierane jest do materiału, efektu, jaki chce się uzyskać. W zależności od tego, jak udoskonalona jest pracownia, frezowanie można przeprowadzać w 100% ręcznie, jak i mechanicznie.

Frezowanie drewna wymaga użycia specjalistyczne narzędzia, jakim jest frezarka do drewna. Urządzenie to działa odwrotnie niż tokarka. Główna różnica polega na tym, że w przypadku frezarki w ruch obrotowy wprowadzane jest ostrze, a nie materiał tak jak w przypadku tokarki.

Frezarki możemy podzielić na kilka rodzajów. Każdy z typów nadaje się do wykonywania innych prac. Mając na uwadze ilość wrzecion, śmiało możemy wyróżnić frezarki wielowrzecionowe oraz jednowrzecionowe. Jest też drugi system rozróżnienia, który opiera się na usytuowaniu wrzeciona.

Rynek jest bogaty w takie frezarki jak:

  • dolnowrzecionowe — trudne w obsłudze, zazwyczaj przydają się do frezowania profilowego, najczęściej tego rodzaju maszyny wykorzystywane są przez profesjonalistów, którzy zajmują się tworzeniem niezwykle dopracowanych detali oraz skomplikowanych elementów,

  • górnowrzecionowe — są idealne dla początkujących, ponieważ uchodzą za znacznie łatwiejsze w obsłudze, służą zwykle do wykonywania wewnętrznych oraz zewnętrznych frezów,

  • równowrzecionowe.

Jednak sama frezarka to nie wszystko. Istotne jest też wykorzystanie specjalnych frezów. Są to elementy wykonane ze specjalistycznej stali szybkotnącej oraz stali kobaltowej. Nierzadko spotykane są też frezy ze stali proszkowej czy węglika spiekanego. Jeśli chodzi o typ frezów, wyróżniamy:

  • frezy typu V — nadają się idealnie do wypustów, można z ich pomocą tworzyć wąskie rowki trójkątne, które posiadają zwężające się wykończenie,

  • frezy krawędziowe — można z ich pomocą stworzyć wklęsłe i głębokie wcięcia doskonałe pod uchwyty,

  • frezy do głębokich żłobień — można z nich skorzystać, jeśli chce się wydobyć wąskie rowki o kwadratowym wykończeniu,

  • frezy do wręgowania — idealne do tworzenia prostokątnych wycięć kantów,

  • frezy fazowe — służą do wycinania bardzo wąskich rowków o zwężającym się wykończeniu trapezowym,

  • frezy puszkowe — tworzą okrągłe, wąskie rowki, które idealnie sprawdzają się pod zawiasy,

  • frezy profilujące — można z ich pomocą stworzyć płaskie, ścięte kanty i brzegi,

  • frezy zaokrąglające — zaokrąglają idealnie brzegi oraz kanty.

Jak wygląda frezowanie w drewnie i jakie efekty można uzyskać?

Frezowanie w drewnie, choć może wyglądać prosto, na pewno wymaga nieco wprawy. Warto tutaj podkreślić, że istnieją różne kierunki posuwu, które zależą od posiadanej frezarki. W przypadku frezarki górnowrzecionowej można obrabiać drewno aż w dwóch kierunkach, czyli przeciwbieżnym oraz współbieżnym.

Przeciwbieżne frezowanie polecane jest osobom początkującym. Polega na frezowaniu w stronę przeciwną, aniżeli obroty frezu. Sprawia to, że frez dość mocno wgryza się w materiał. Operator ma wtedy większe pole do manewru i możliwość kontrolowania próbki. Co ważne, tutaj wymagana jest większa siła

Współbieżne frezowanie drewna to posuw skierowany w tę samą stronę, w którą obraca się frez. Charakterystyczne jest tutaj wychodzenie frezu z obrabianego materiału, dlatego amator może znaleźć się w dość niebezpiecznej sytuacji, a nawet może uszkodzić frezowany materiał.

Frezowanie drewna wychodzi najlepiej, kiedy utrzymywana jest odpowiednia prędkość pracy. Istnieje pewna zasada, której warto się tutaj trzymać. Chodzi o to, że im mniejsze frezy, tym wyższa prędkość powinna być ustawiona, aby frezowanie szło zgodnie z myślą operatora. Nieodpowiednie ustawienie prędkości może sprawić, iż drewno zostanie przypalone.

Jakie efekty pozwala uzyskać frezowanie? Przede wszystkim można uzyskać piękne, estetyczne rowki, uzębienia, kanaliki, powierzchnie kształtowe czy płaszczyzny. Można w ten sposób ozdabiać meble, drzwi, ale też inne dodatki drewniane. Frezowanie pozwala na wielokrotne obrabianie drewna bardzo szybko i praktycznie bez żadnego wysiłku. Potrzebne są jedynie odpowiednie umiejętności. 

Awatar Michał Milewski
Facebook
LinkedIn
Instagram